Dermatologia dziecięca

 W "Med-Derm" prowadzimy diagnostykę i leczenie skóry dzieci i niemowląt.medderm onas

Podstawowym elementem takiej wizyty jest badanie lekarskie pod kątem: diety dziecka, rodzaju używanych kosmetyków, stosowanych detergentów i środków piorących oraz predespozycji rodzinnych. W naszym gabinecie mogą Państwo spotkać się z odpowiednim podejściem do małego pacjenta i jego rodziców.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Jest to przewlekła choroba skóry na tle alergicznym. Często pierwsze objawy na skórze rozpoczynają się w wieku niemowlęcym (od 3 miesiąca życia). Zmiany na skórze pojawiają się dość nagle pod postacią rumieniowych plam, sączących grudek, mogą obejmować całą powierzchnią skóry. Występieniu zmian skórnych towarzyszy silny napadowy świąd, nasilający się zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych.
U małych dzieci (do ok. 7 roku życia) najczęściej przyczyną atopowego zapalenia skóry są pokarmy, głównie białko mleka krowiego. Do częstych alergenów należą również białka jajka, barwniki, konserwanty, owoce cytrusowe. U młodzieży objawy atopowego zapalenia skóry występują po emocjach, stresie, w przebiegu infekcji wirusowych.
Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci
Jest chorobą skóry, której przyczyna jest nieznana. Pierwsze zmiany mogą występować w pierwszych dniach życia pod postacią ciemieniuchy. Często zmiany skórne występują również na czole, tułowiu, fałdach skórnych, a u dorosłych w fałdach nosowo-wargowych. Na skórze pojawiają się rumieniowo-złuszczające się plamy, pokryte często zółtawą łuską. Zmiany skórne nie są swędzące. Choroba przebiega z okresami poprawy i ustępowania zmian skórnych a niewłaściwe postępowanie pielęgnacyjne może doprowadzić do zajęcia całej skóry.
Znamiona barwnikowe
Mogą być obecne już przy urodzeniu (znamiona wrodzone) lub pojawiać się do ok. 2 roku życia. Każdy człowiek ma zakodowaną genetycznie ilość znamion, ale nadmierny ich rozwój może być sprowokowany przez światło słoneczne. Są to często zmiany skórne o rozmaitym zabarwieniu od jasnobrunatnego do czarnego, o powierzchni gładkiej lub brodawkującej, niekiedy owłosionej. Niepokojące jest powiększanie rozmiarów znamienia, zmiana koloru, pojawienie się zaczerwienienia wokół, świąd i krwawienie.
Niektóre znamiona mogą ulec zezłośliwieniu i stanowić początek nowotworu skóry. Dlatego ważna jest okresowa ocena wyglądu znamienia w dermatoskopii.
Brodawki wirusowe
Są częstą chorobą skóry u dzieci. Występują na dłoniach, stopach, zwykle są mnogie i nie towarzyszą im żadne dolegliwości. Wywołane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego i są zakaźne. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się brodawek, należy szybko rozpocząć leczenie. W przypadku nieleczonych - zmiany mogą rozprzestrzenić się.