Słownik pojęć

Poniżej zamieszczamy definicje podstawowych pojęć wchodzących w zakres naszych usług:
 • ALERGIA – zaburzenie układu odpornościowego organizmu. Może się objawiać łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

 • ATOPOWE ZAPALENIA SKÓRY (AZS) – jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry dzieci. U wszystkich chorych występuje bardzo sucha skóra
  i uporczywy świąd.

 • BIELACTWO -przewlekła choroba polegająca na depigmentacji płatów skóry. Dokładne przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że może być ono efektem zespołu czynników genetycznych, środowiskowych i reakcji autoimmunologicznej.

 • BLIZNA – jej tworzenie się jest częścią normalnego procesu gojenia się rany. Większość nie wymaga specjalistycznego leczenia, goi się bez żadnej interewencji. Istnieją również blizny nieprawidłowe, które wymagają konsultacji lekarskiej i leczenia.

 • BLIZNOWIEC – inaczej keloid. Jest to przerośnięta, guzowata, stwardniała blizna, która powstaje w skórze pod wpływem urazu lub bez uchwytnej przyczyny. Powstawanie keloidu zależy od miejsca urazu, jednak największe znaczenie przy jego tworzeniu ma skłonność osobnicza.

 • BRODAWKI – znane są jako kurzajki. To małe guzki o cielistej barwie i szorstkiej powierzchni wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Brodawki bardzo łatwo wędrują z jednego miejsca na drugie, sprzyjają im drobne urazy, niewielkie skalecznia, drapanie. Łatwo też przenoszą się na inne osoby, np. przez dotyk. Dlatego w przypadku pojawienia się pojedynczej brodawki trzeba ją natychmiast usunąć, aby nie doprowadzić do jej rozmnożenia lub zarażenia innych.

 • BRODAWKA ŁOJOTOKOWA – jest plamą lub grudką o brodawkowatej powierzchni. Poczatkowo w kolorze skóry, potem staje się brązowa lub prawie czarna. Wielkość – od 1mm do kilku centymetrów. Rzadko występuje pojedynczo.

 • CELLULIT – patologiczne zmiany w podskórnej tkance tłuszczowej, przybierajace postać nieregularnych podskórnych guzków i zgrubień. Najczęściej występuje w okolicy bioder, na udach, wewnętrznej stronie kolan, na pośladkach, ramionach oraz w okolicy łokci.

 • DEPILACJA LASEROWA (EPILACJA) – trwałe usunięcie owłosienia polegające na zniszczeniu cebulek włosów. Skuteczność epilacji ocenia się na około 80-90%. Zabiegi mogą być mniej skuteczne, jeśli usuwane włosy mają mało barwnika (są jasne) lub gdy skóra jest opalona.

 • DERMATOSKOPIA -metoda diagnostyczna stosowana do oceny zmian skórnych. Pozwala ona w gabinecie lekarza bez pobierania wycinków tkankowych stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa jest groźna, czy nie. Ma szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego.

 • FOTOODMŁADZANIE SKÓRY – odmładzanie skóry światłem lasera lub nielaserowym źródłem światła IPL. Fotoodmładzanie walczy ze wszystkimi objawami fotostarzenia się skóry, tj. zmarszczkami, rozszerzonymi porami, nieregularną pigmentacją, zwiotczeniem skóry i teleangiektazjami (trwale rozszerzonymi naczynkami).

 • GRZYBICE – Najbardziej rozpowszechniona jest grzybica stóp. Często towarzyszy jej grzybica paznokci. Dotknięta chorobą skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się, piecze i swędzi, paznokcie są matowe, żółtawe, grubsze, łatwo się kruszą. Grzybicę wywołują chrobotwórcze grzyby, które atakują naskórek, włosy i paznokcie. Zakażamy się przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub dotykanymi przez nią przedmiotami.

 • IPL – Intense Pulsed Light, czyli intensywne światło pulsacyjne. Stosuje się do usuwania zmian naczyniowych, przebarwień, zbędnego owłosienia, objawów starzenia się skóry.

 • KOLAGEN – substancja wiążąca wszystkie elementy skóry, decyduje o jej jędrności. W skórze jest odpowiedzialny za sprężystość, właściwe nawilżenie
  i odnowę komórek.

 • KWAS HIALURONOWY – jednen z najważniejszych składników naszej skóry. Stanowi naturalną barierę chroniącą tkanki przed infekcją bakteryjną, łączy włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Ma również bardzo silne właściwości wiązania wody w skórze. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem ilość kwasu maleje, skóra traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki.

 • LASER – generator promieniowania.W medycynie estetycznej pomocny przy usuwaniu tatuaży,włosów,rozjaśnianiu skóry,przywracaniu jej gładkości
  i sprężystości. Skrót od słów „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”.

 • LIPOLIZA -zabieg polegający na podaniu preparatu powodującego chemiczny rozpad komórek tłuszczowych, które następnie zostają zmetabolizowane przez organizm.

 • ŁUPIEŻ – choroba skóry głowy objawiająca się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka.

 • ŁUSZCZYCA – choroba zapalna skóry. Objawy – czerwone grudki pokryte srebrnę łuską – najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach i na owłosionej skórze głowy. O wystąpieniu łuszczycy decydują geny. Nieprawdą jest, że można się nią zarazić od chorej osoby.

 • ŁYSIENIE - objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy włosów na głowie. Nie wszystkie obszary głowy są jemu podatne w jednakowym stopniu.

 • MEZOTERAPIA -działający miejscowo niechirurgiczny zabieg medyczny polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych.

 • MIKRODERMABRAZJA – pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. 

 • MODZELE -ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez powtarzalny ucisk, dlatego pojawiający się najczęściej w obrębie strony podeszwowej stopy i strony dłoniowej ręki.

 • ODCISKI -Są dwa powszechnie spotykane rodzaje odcisków – twarde i miękkie. I jedne, i drugie są bolesne, a przyczyną ich powstawania jest ściśnięcie skóry pomiędzy kośćmi stopy a butem lub też ocieranie się o siebie palców stopy.

 • OSTUDA – inaczej melanodermia. Występowanie ostro odgraniczonych, przebarwionych (zwykle brązowych), symetrycznych plam na policzkach, czole, rzadziej na karku lub górnej wardze, bez poprzedzającego i towarzyszącego stanu zapalnego związane z następującymi stanami takimi jak: ciąża, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, doustne leki antykoncepcyjne, przewlekła choroba wątroby.

 • PIEPRZYKI – dla dermatologów to znamiona barwnikowe. Są wadą rozwojową polegającą na zgromadzeniu się w zdrowej skórze komórek barwnikotwórczych. Na znamiona barwnikowe ogromny wpływ ma promieniowanie słoneczne. Może przekształcić pieprzyki w czerniaka, najgrożniejszy nowotwór skóry.

 • PEELING CHEMICZNY – polega na złuszczeniu części naskórka lub skóry właściwej za pomocą preparatu zawierającego kwas. Efektem zabiegu jest odświeżenie, wygładzenie i regeneracja cery, wypłycenie zmarszczek,rozjaśnienie plam i przebarwień,zmniejszenie blizn potrądzikowych, łojotoku, rozszerzonych porów.

 • PRZEBARWIENIA SKÓRY – związane są z nadmierną liczbą melanocytów albo
  z nadprodukcją melaniny przy prawidłowej liczbie melanocytów. Do tej grupy zalicza się: piegi, ostudę, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne.

 • ROZSTĘPY – rodzaj blizn. W tym miejscu naskórek i skóra właściwa są cieńsze,
  a włókna sprężyste zanikają. Dzieję się tak w chwili, gdy skóra ulega gwałtownemu rozciągnięciu. Najczęściej występują na brzuchu i jego okolicach, piersiach, bocznych powierzchniach ud i pośladkach.

 • ROZSZERZONE NACZYNKA – powstają gdy naczynia włosowate mają delikatne ścianki, tak kruche, że nie wytrzymują ciśnienia krwi i zaczynają pękać.
  W konsekwencji dochodzi do pojawienia się na skórze rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Najczęściej występuje w okolicy policzków, nosa i brody. Nowoczesną metodą leczenia zmian naczyniowych są zabiegi laserowe.

 • SONOFOREZA – jest to zabieg polegający na tym, że fale emitowane przez specjalny aparat masują skórę i wprowadzają  nałożone na twarz substancje. Dzięki temu składniki aktywne przekraczają barierę naskórka i wnikają głęboko do skóry właściwej.

 • TOKSYNA BOTULINOWA (BOTOKS) – może zapobiegać powstawaniu albo pogłębianiu zmarszczek poprzez czasowe zablokowanie mięśni, które są za to odpowiedzialne. Pomaga również pozbyć się niechcianych grymasów twarzy (np. marszczenia czoła), jednocześnie nadaje twarzy młodszy, zrelaksowany wygląd.

 • TRĄDZIK POSPOLITY – występuje najczęściej na twarzy, ale także na ramionach, klatce piersiowej i plecach, w okolicach bogatych w gruczoły łojowe. Charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, grudek zapalnych, krostek i blizn.

 • TRĄDZIK RÓŻOWATY -przewlekłe schorzenie skóry (dermatoza) dotyczące osób w wieku dojrzałym. Na początku występują zmiany naczyniowe, do których po kilku lub kilkunastu latach dołączają grudki i krostki.

 • WŁÓKNIAKI – zwane czasem błędnie brodawkami. Są miękkie, mają różną wielkość i kolor (różowy lub brunatny). Większe mają zwykle postać szypułki. Najczęściej znajdują się na szyi, powiekach, w dołach pachowych, pachwinach. Nie złośliwieją, dlatego jednym wskazaniem do ich usuwania jest aspekt kosmetyczny.

 • ZASKÓRNIKI – wystepują najliczniej w trądziku pospolitym. Dzielimy je na: otwarte i zamknięte.
<ul>