Czym są emolienty? Jak działają? Jak je stosować?
Problemy z suchą skórą u dzieci i dorosłych? Stwierdzony AZS? Wśród pacjentów Med-Derm to bardzo liczna grupa. Nasi dermatolodzy w koncepcję działań profilaktycznych i leczniczych wpisują stosowanie emolientów.
Emolienty (od łacińskiego emolliere - zmiękczać) to preparaty nawilżające i natłuszczające które zapewniają skórze wygładzenie i zmiękczenie. W gronie pacjentów Med-Derm sporą grupę stanowią pacjenci, dla których emolienty powinny być codziennym towarzyszem. Bo choćby informacja, że aplikowanie emolientów od 1. dnia życia u dzieci urodzonych w rodzinach z atopią o 50% zmniejsza ryzyko rozwoju AZS jest kluczowa.
Emolienty zmniejszają przeznaskórkową utratę wody. Zawierają substancje okluzyjne (wazelinę, parafinę, oleje mineralne), nawilżające – wiążące wodę humektanty (np. mocznik, sorbitol, glicerol, kwas mlekowy) oraz lipidy uszczelniające barierę naskórkową (ceramidy, cholesterol, wielonienasycone kwasy tłuszczowe).
Jak stosować emolienty
Zaleca się stosowanie emolientów 2–3 razy dziennie. Tygodniowo dla małych dzieci użycie powinno wynosić minimum 200g, a u dorosłych minimum 500g. Oczywiście zastosowane ilości należy dobierać indywidualnie w zależności od stopnia suchości skóry, dziennej i nocnej aktywności oraz ewentualnej alergii kontaktowej.
Niektóre emolienty zawierają składniki o znanym potencjale uczulającym, dlatego zawsze przed aplikacją należy zapoznać się z ich składem.
Aktualnie zalecane są emolienty plus – wzbogacone w dodatkowe aktywne substancje, takie jak flawonoidy, saponiny i lizaty bakteryjne z Aquaphilus dolomiae, Vitreoscilla filiformis. Działają one przeciwzapalnie, przeciwświądowo. Substancje aktywne w tych preparatach wspomagają odporność wrodzoną, hamują wzrost Staphylococcus aureus i nie zaburzają składu flory bakteryjnej, przywracają równowagę zaburzonego mikrobiomu skóry w AZS, a także odbudowywują barierę naskórkową. Zatem liczne plusy w tej i tak dokuczliwej sytuacji.
Ważne! Przechowywanie i sposób stosowania emolientów
Otwarte pojemniki z emolientami należy przechowywać w lodówce, stosować opakowania z pompką lub zamknięciem zapewniającym sterylność, unikać bezpośredniego nakładania preparatu rękami. Nie powinno się dzielić maści z innymi osobami, gdyż zwiększa to ryzyko niepożądanych zanieczyszczeń przez drobnoustroje.
Skóra atopowa i amolienty
Skóra atopowa wymaga szczególnych procesów pielęgnacyjnych. Zaleca się krótkie kąpiele z zastosowaniem preparatów mydłozastępczych i terapię emolientową niezwłocznie (w ciągu 3 minut) po zakończeniu kąpieli.
O czym należy pamiętać?
W przypadku obecności stanu zapalnego najpierw stosuje się miejscową terapię przeciwzapalną gdyż nawet najlepsze emolienty mogą drażnić skórę zmienioną zapalnie, co zniechęca pacjentów do ich stosowania. Ale właśnie dlatego zachęcamy do częstego kontaktu z dermatologiem. Nie bójmy się zadawać pytań.